Середа, 17.04.2024, 02:59
Вітаю Вас Гість | RSS

.

Категорії розділу
.
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Кок – сагиз рослина гумова

   Тепер і згадки про цю рослину ніде немає, лише із словника іншомовних слів відомо, що це слово тюркського походження – багаторічна трав’яниста рослина з ряду кульбаб, у коренях міститься каучук.

   В Симонівському колгоспі цю рослину розпочали вирощувати в 1952 році і вирощувалася вона на протязі кількох років для технічних потреб у виготовленні гуми, а з неї і гумові вироби. В ці роки я служив на військовому кораблі Сєвєрного флоту і в 1953 році я приїжджав  додому у відпустку і неподалік моєї домівки були її плантації. В сонячну погоду ці рослини розпускали немовби біле велике «простирадло», а жінки тим часом виходили на ці плантації і збирали в мішки пухнасті головки насіння, щоб весною наступного року насаджувати знову.

   На фотографії зафіксовані лише передовики з вирощування кок – сагизу, а людей зайнятих з вирощування його було більше. Ці жінки, що на фотографії в районному центрі Гощі зібралися тоді з нагоди вручення їм орденів і медалей.

                                           

  Ось їх прізвища:

   У верхньому ряду: Овчар Марія Романівна,  Прокопчук Текля Кіндратівна, Лук’янець Уляна Степанівна, Жовнір Софія Іванівна, Устимець Єва Федорівна, Гаврилюк Марія Михайлівна,  Ковальчук Ольга Омелянівна, Гладчук  Галина Ничипорівна, Рижук Софія Павлівна, Хомич Євдокія Миколаївна, Гупалюк Єва Северинівна, Друзюк Анастасія Назарівна, Прокопчук Ліда Миронівна, Лакей Олександра Матвіївна.

   Другий ряд: Рокунець Ольга Йосипівна, Лакей Лукера Филимонівна, Устимець Ганна Яківна,  Мельничук Марія Софронівна, Лукащук Харитя Фадєївна, Коваль Павліна Савівна, Ярощук Софія Гнатівна,  Вейчук Хотина Іванівна, Жовнір Ліда Павлівна, Пивовар Надія Микитівна, Гаврилюк Ганна Іванівна, Устимець Уляна Іванівна, Божок Софія Микитівна.

   Третій ряд: Гупалюк Одарка Олексіївна, Цимбалюк Уляна  Григорівна, Божок Софія Михайлівна, Цимбалюк Марта Софронівна, Рокунець Федосія Степанівна, Гладчук Ганна Романівна, Нужняк Ганна Романівна, Івчик Олександра Купріянівна, Лукащук Мотруна Олексіївна, Нужняк Оксана Іванівна, Бондар Софія Гордіївна, Василишина Софія Ананівна, Чумак Ярина Михайлівна, Устимець Ярина Павлівна.

    Нижній ряд: Овчар Ганна Василівна,  Жовнір Марія Федосіївна, Скоцик  Марта Карпівна, Корконос Єва Фотіївна, Друзюк Наталка Трохимівна, Скоцик Ліда Никонівна, Ковальчук Єва Михайлівна, Овчар Ганна Йосипівна, Чумак Христя Устимівна.

   Посадка насіння кок – сагизу здійснювалася ручною саджалкою по маркерованому полю дерев’яним маркером, в який впрягався один кінь і висаджувалося рядково – кущовим методом. З маркером працював Калько Євстахій Талимонович.

   Восени жінки викопували корені кок –сагизу і відправляли в Рівне. За здані корені на склад жінкам нараховувалася оплата. Колгосп мав значні прибутки. Після винаходу виробництва гуми на основі нафти, вирощування кок – сагизу в 1956 році припинилося. На фотографії в центрі голова тодішнього колгоспу Єпіфан Петрович Вовк; з лівої сторони – бригадир колгоспної бригади Пилип Дем’янович Жовнір;

З правої сторони – парторг Степан Іванович Сосновський.                                                            

Р.S. На фотографії залишилися нез’ясованими імена: в третьому ряду з правої сторони від Цимбалюк Марти Софронівни і в другому ряду з правої сторони Гаврилюк Ганни Іванівни.

                                                

Категорія: Мої статті | Додав: світлана1 (27.07.2016)
Переглядів: 847 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук